Atatürk’ün Mezarı Nerede?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı Mebusevleri Mahallesi, 06570 Çankaya/Ankara adresinde yer alıyor. Tepede bulunan anıt mezar, Anıtkabir ismindedir. Atatürk ölüm tarihi 10 Kasım 1938 olmasına rağmen, Anıtkabir’e daha sonra nakledilmiştir. Ölüm sebebi özellikle 1937 yılından itibaren gittikçe daha ağır bir hale gelmeye başlayan siroz olarak kayıtlara geçti.

Atatürk’ün Mezarına Nasıl Gidilir?

Atatürk’ün mezarı olarak belirlenen Anıtkabir, tüm toplu taşıma araçlarıyla şehir içinde ulaşılabilecek bir yapıya sahip. Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi olan Anıtkabir, Çankaya ilçesinde yer alıyor. 17 metre yüksekliğe sahip olan Anıtkabir, Mebusevleri Mahallesi, Çankaya semtinde bulunuyor. Ölümü 1938 yılında gerçekleşmesine rağmen, Anıtkabir’in 1953 yılında açılmasıyla birlikte aktarımı yapıldı. Tramvay, taksi, otobüs ve metroyla Anıtkabir’e gidilebiliyor.

Atatürk Nasıl Öldü, Ölüm Sebebi Nedir?

Atatürk’ün ölüm sebebi olarak gösterilen temel neden sirozdur. Sirozun aşırı ilerlemesi ve tedavisinin yapılması mümkün olmayacak dereceye gelmesi nedeniyle, neden öldü sorusunun cevabı da verilebiliyor. Ölümündeki diğer nedenler aranmış fakat asıl sorunun siroz nedeniyle organlarda oluşan deformasyon olduğu tespit edilmiştir. Sirozdan kaynaklanan ateşlenme ve bilinç kaybı gibi durumlar direkt olarak etkili bir hale gelmiştir. Bu tarz durumların artışı ise 1937 yılından 1938 sonuna kadar sürmüştür.

Sirozun henüz geri dönülebilir durumdayken tespit edilmiş olmasına rağmen, gerekli tedavilerle hastalığın önlenmesi mümkün olmamıştır. Atatürk’ün mezarı nerede? Mustafa Kemal Atatürk 1938 yılının 10 Kasım tarihinde hayata gözlerini yumdu. Nerede olduğuyla ilgili açıklama ise doktoru tarafından, Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştiği yönünde yapıldı. Mustafa Kemal Atatürk, an itibariyle bulunduğu Anıtkabir’e 1953 yılında defnedildi. Defin işlemlerine binlerce insanın katıldığı Atatürk’ün, siroz için uygulanan tedavilere yanıt veremediği için ölüm gerçekleşti.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir