Ayak Şişmesi Nasıl Geçer Konusu Cevaplanıyor

Ayaklar, insan vücudunun en çok yorulan bölgelerinden birisidir. Gün içinde birçok kilometre yapan bu organımız, farklı nedenlerden dolayı şişebilir. Genellikle yorgunluk ve benzeri durumlarda ortaya çıkan bu can sıkıcı olayı, bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Şiş bir ayak ile hareket etmek çok zordur. Bu yüzden ayak şişmesi nasıl geçer diye soran birçok kişi vardır.

Ayaktaki Şişliği Almanın Yolları

Ayakları çok sık şişen kişilerin elbette ilk olarak bir doktora başvurması lazım. Ancak bu tip bir durum genellikle basit nedenlerden kaynaklandığı için bir takım yöntemler sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Mevcut yöntemler şöyledir;

  • Ayakları yukarı kaldırmak en çok tercih edilen yolların başında gelir. Böylelikle kan dolaşımı daha düzenli bir hale gelir.
  • Bacaklara bir takım egzersizler yaparak da ayaklarınızda ortaya çıkan şişlik durumlarından kurtulabilirsiniz.
  • Bir başka yöntem ise buz ile uygulanacak olan tedavidir. Ayak şişliğini geçirmek için mutlaka havlı içine bir miktar buzu sarmalısınız. Daha sonra bunu ayaklarınızın üzerine koymak gerekiyor. Böylelikle şişlik kısa sürede inecektir.
  • Buna ek olarak aşırı tuzdan kaçınmak da gerekebilir. Çünkü aşırı tuzun ayaklar üzerinde olumsuz etkisi vardır. Yediklerinize dikkat ederek, böyle bir problemin ortaya çıkışını engelleyebilirsiniz.
  • Zencefil kullanarak ayak bölgenize masaj yapmak da iyi bir sonuç verecektir.
  • Bir başka yol ise greyfurt yağı ile yapılacak olan masajdır. Ayaklara etkili bir masaj yapmak, bu yağ sayesinde şişliği alacaktır.
  • Maydanoz içinde birçok farklı vitamin yer alır. Ayrıca mineral de bulunur. İyi bir biçimde yıkanmış olan maydanozu çay olarak demlemelisiniz. Gün içinde 3 bardak içmek mümkün.

Yürüme Mesafesine Dikkat Etmelisiniz

Ayak şişmesi nasıl geçer konusu hakkında bilinmesi gereken bir diğer husus ise yürüme mesafesidir. Herkes, sahip olduğu kilo ve metabolizma ölçüsünde belli bir süreye kadar uzun yürüyüşler yapabilir. Ancak bunun dışına çıkmak ve ayakları zorlamak şişliğe nede olabilmektedir. Bu yüzden yürüyüş mesafesine dikkat edilmelidir. Ayak şişliğini engelleme bu şekilde daha kolaydır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir