Bebeklerde Ağız Ve Diş Bakımı

Bebeklerimizin yaklaşık olarak 6 ile 7 ay sonrasında dişleri çıkmaya başlar. Çıkan dişlerin etkisi ile bebek hem daha da değişik davranışlar sergiler hem de daha da farklı bir beslenme türüne sahip olmaya başlar. Bebeklerimizde genetik olarak diş çıkarma süreci problem teşkil ederek gerçekleşebilir.

Bazı Diş Sorunları

Bebeklerimizin dişleri çıktığı andan itibaren bir bakım gerçekleştirmek gerekir. Çünkü; süt dişlerin sağlıklı olması da bebeğin gelişim sürecini etkiler.

  • Bebekler yaklaşık bir yaşına geldiklerinde süt dişlerinin üzerinde siyah siyah lekeler oluşmaya başlar. Bu lekelere biberon çürüğü adı verilir. Genellikle kaçınılmaz bir durumdur.
  • Oluşan bu lekeler aslında birer diş çürüğüdür. Diş çürüklerinin geçmesi ise; lekelerin yer etmesi durumunda geçmeyen bir durumdur.
  • Biberon çürüklerinin oluşma sebebi; geceleri içirilen süttür. Fakat süte konulan bal ve tatlandırıcılarda bu çürüklerin daha fazla oluşmasını tetikler.
  • Bebeklerde ağız ve diş bakımı, genellikle sürekli takip edilen bir hekim kontrolünde olmalıdır.

Bebeklerimizin Dişleri İlk Gülüşleri

Bebeklerimizin dişlerinin çıkması ile ilk hakiki gülüşleri oluşur. Süt dişlerinin sağlıklı olması halinde, bebeklerimizin büyüme evreleri çok daha sağlıklı geçer.

Bebeklerde ağız ve diş bakımı her aile için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bebeklerinizin diş bakımı için oldukça küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığını edinmelerini sağlamalısınız.

Her şey hekim kontrolünde olması gerektiği gibi ilerler.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir