Bebeklerde Beslenme

Bebekler Dünyaya geldikleri andan itibaren hayatımızda onlara kocaman bir yer açarız. Hayatlarımızı bebeklerimize göre şekillendiririz. Yemekler, uyku düzenleri ve daha birçok şey artık bebeğe göre ayarlanmıştır. Bu kadar hayatımızı değiştiren bu güzel hediyelerimize nasıl bakmamız gerektiğini biliyor muyuz? Bebeğinizi aylık olarak doktor takibinde götürmeniz gerekmektedir. Genellikle bebeğinizi takip eden doktorunuz size beslenme konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Fakat sizde bebeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Bebeklerde Aylarına Göre Beslenme

Bebeklerde beslenme oldukça kolay olsa da bebeğinizin sağlığı için fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Bebekler her ay beslenme düzenlerine yeni bir zincir ekleyerek büyümeye devam ederler. Şimdi aylara göre bebekler nasıl beslenmelidir? Bakalım;

  • Bebekler kesinlikle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü içinde bulunan bileşikler, vitaminle ve mineraller sayesinde tam olarak bebeğinize göre dizayn edilmiş bir mucizedir. Anne sütünü ilk altı ay alabilen bebekler daha sağlıklı olabilmektedir. Bebekler de bağışıklık sistemi açısından oldukça destekleyici olan anne sütü tam anlamıyla bebeğinizin korucusudur.
  • İlk altı ay anne sütü alan bebek altı aydan sonra bebek maması ile desteklenebilir. Fakat sütünüz oldukça az ise bu durumda pek yapacak bir şey yoktur. Anne sütüne en yakın içeriğe sahip mamalar ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.
  • Bebeklerde beslenme altı ay ile birlikte bebeğinize ek gıda takviyesi yapabilirsiniz. İlk olarak az başlayacağınız tek tek vereceğiniz meyve suları ile bebeğinizin alerjisi olup olmadığını test etmelisiniz. Günde bir kaç çay kaşığı ile başlamak en doğru olanıdır.
  • Yedinci ay ile birlikte bebeğinize günde 1 defa meyve püresi, 1 defa meyve püresi veya tuzsuz,katkısız yapılmış çorbalar, yoğurt verebilirsiniz. Mümkün olursa anne sütü verilmeye devam edilmelidir.
  • Sekizinci ay ile birlikte bebeğinize baharatsız hazırlanmış köfte verebilmeniz mümkündür. Fakat anne sütünü de asla ihmal etmeyiniz.
  • Dokuzuncu ay, artık bebeğinize değişik çorbalar yapabilirsiniz. Aynı zaman da makarna, pilav arasında tercih yapılarak verilmeye başlanabilir.
  • Bebeklerde beslenme on ve onikinci aylarda artık daha kolay olmaktadır. Bebeğinize etli sebze yemekleri yedirebilirsiniz. Ama kesinlikle az tuzlu ve baharatsız olmalıdır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir