Değişen Hava Şartlarından Dudaklarınızı Koruyun

Dudaklarınıza bakım yapmak hem sağlıklı görüntünüz için hem de daha ciddi sağlık problemleri yaşamamak için önemlidir. Dudaklar soğuk havalarda, rüzgarda kurur ve çatlar. Bunun önüne geçilmediğinde çatlaklar daha da büyüyerek yaralara kadar neden olabilir.  Kışın dudakları korumanın yolları bu nedenle bilinmelidir. Siz de yanınızda sürekli nemlendirici taşıyanlardansanız o zaman dudaklarınızı kışın çatlaklarından koruyabilirsiniz.

Dudaklarınız İçin Nemlendirici Maske Uygulaması Yapın

Hazır nemlendiriciler satın alabilir ya da evinizde kendiniz nemlendirici maskeler yaparak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Kış aylarında özellikle dudakları nemlendirmek çok önemlidir. Evde yapmak istediğiniz zaman karışımların içerisine bal, avakado, zeytinyağı gibi malzemeler koyabilirsiniz. Dudak nemlendiricisi için yapmanız gereken:

  • Avakadoyu püre haline geitrmeli ve üzerine zeytinyağı eklemelisiniz. 15 dakika dudaklarınızda beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Günde bir kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.
  • 1 kaşık gül suyunu balla karıştırmalısınız. Karışımı dudaklarınıza uygulamalı ve 15 dakika bekletmelisiniz. Normal suyla durulayabileceğiniz bu yöntemi de günde bir kez kullanabilirsiniz.

Dudak Peelingi Nasıl Yapılıyor?

Kışın dudakları korumanın yolları arasında yapılabilecek yöntemlerden biri de dudak peelingi yapmaktır. Dudak peelingi hem dudaklarınızı daha canlı gösterecek hem de pul pul görüntüden kurtulmasını sağlayacaktır.

Dudak peelingi yapmak için haftada bir kez ya da iki kez bu uygulamayı düzenli olarak uyguluyor olmanız gerekir. Peeling için ½ çay kaşığı toz şeker ve macun kıvamına gelene kadar zeytinyağı gereklidir. Bu karışımdan sonra dairesel hareketlerle dudaklarınıza masaj yapın ve son olarak da ılık suyla dudaklarınızı durulayın.

Dudakların Çatlamaması İçin Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Dudakların çatlamasının en büyük nedenlerinden biri de dudakları yalamaktır. Kötü bir alışkanlık olan dudak yalamak hem ağızdaki tükürükleri ve bakterileri dudağa bulaştırır hem de dudakları daha çok kurutur. Bu da hızla dudakların çatlamasına neden olur. Kışın sert rüzgarlar da dudakların çatlamasının asıl nedenlerinden biridir. Yüzünüzü bir fularla örtmeniz dudaklarınızı kışın bu etkilerden koruyacaktır. İyi bir nemlendirici uygulamanız ve uyumadan önce dudak bakımı yapmanız da dudaklarınızın çatlamasına engel olacak yöntemlerden biridir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir