E Devlet Lise Öğrenci Belgesi

E Devlet lise öğrenci belgesi almak isteyen öğrencilere de hizmet sunmaktadır. Öğrenim durumunu gösteren bu belgeye kolayca ulaşabilirsiniz. 2014 yılı itibariyle üniversite ve lise öğrencilerinin, öğrenci belgeleri e- devlet sistemi üzerinden temin edilmeye başlandı. Yükseköğretim Kurulu’nun onayladığı bu sistem ile öğrenim belgesi alma işlemi artık e- Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Sadece lise öğrencilerine yönelik olmayan uygulamayı akademisyenler ve üniversite öğrencileri de kullanabiliyor.

E-Devletten Lise Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E- Devlet lise diploma işlemi yapmak isteyenlerin öncelikle E- Devlet Kapısının resmî sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. E- Devlet sitesi www.turkiye.gov.tr adresini açan kullanıcılar; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve e- Devlet Kapısı şifreleri ile giriş yapmaları gerekiyor. Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı başlığı altında Öğrenci Belgesi Sorgulama bağlantısı bulunmaktadır. Dilerseniz site içinde bulunan arama motorunu kullanarak da öğrenci belgenize ulaşabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öğrenci belgesi sorgulama bağlantısına tıkladığınız zaman yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz.
  • Öğrenci belgesi sorgulama ekranı ilk açıldığında karşınıza aktif öğrencileriniz listelenecek. Lise öğrencileri için tek seçenek bulunmaktadır.
  • Gerekli kurumun yanında bulunan detay butonuna basarak işleme devam etmeniz gerekiyor.
  • Detay butonuna bastığınız zaman öğrenci belgeniz oluşturulacaktır. Eğer daha önce bir belge oluşturmuş iseniz bu işlemi tekrar etmeniz gerekmemektedir. Daha önce oluşturduğunuz belgeye “kayıtlı belgelerim” başlığı altından ulaşabilirsiniz.
  • Öğrenci belgesi indirmek için indir butonuna basmanız yeterlidir. Daha sonra belgenin çıktısını alabilirsiniz. Eğer belgenin çıktısını alamayacak durumda iseniz ilgili kuruma belgenin barkod numarası ve T.C. kimlik numaranızı kuruma iletmeniz yeterlidir. Kimlik ve barkod numarası ile kurum, belge sorgulama işlemini yine e- devlet üzerinden gerçekleştirebilecektir.

E- Devletin Yararları Nedir?

E- Devlet Kapısı uygulamaya sürüldüğü ilk günden beri büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır. E- devlet kullanımının birçok avantajı bulunmaktadır. Vatandaşlar artık kurumlarda sıra beklemiyor ve www.turkiye.gov.tr üzerinden evraklarını hızlı bir şekilde temin edebiliyorlar. E devlet lise öğrenci belgesi gibi birçok belgeyi kurumlar ile anlaşarak bünyesine dahil eden e- Devlet birçok insanın işini kolaylaştırmaktadır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir