E-Devlet Öğrenim Kredisi Ödeme Yapılması

Yükseköğretim öğrencileri için sorgulama ve ödeme kısmında oldukça sorun teşkil eden öğrenim kredisi borçları için e-devlet öğrenim kredisi ödeme fırsatının getirilmesi son dönemlerde e-devlet üzerinde yapılabilen en pratik işlemlerden biri olurken, sistem e-devlet uygulamasıyla entegre olarak çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede zaman zaman yapılandırma ve taksitlendirme fırsatı getirilen borçlar için gerekli başvuru ve düzenleme şansı da e-devlet üzerinden sağlanırken, borç durumu, borç detayı ve öğrenim kredisi ödeme yapılabilmesi de mümkün olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Öğrenim Kredisi Borçlarına Nasıl Ulaşılır?

E-devlet üzerinden öğrenim kredisi borçlarına dolayısıyla da Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ne ulaşılabilmek için öncelikli olarak e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet giriş yöntemleri e-devlet şifresi, internet bankacılığı, T.C kimlik kartı, elektronik imza ve mobil imza şeklinde olurken; e-devlet kapısına girildikten sonra sağ üst bölümdeki arama kısmına öğrenim kredisi yazıldığında çıkan ekranda “öğrenim ve katkı kredisi sorgulama ve ödeme” linki tıklandığında uygulama adı öğrenim ve katkı kredisi sorgulama ve ödeme olurken, uygulama adresi de https://intvrg.gib.gov.tr/ olacaktır. “Uygulamaya git” bağlantısı tıklandığında kullanıcı e-devlet kapısını terk ederek sisteme giriş yaptığı e-devlet bilgileriyle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi internet sitesine yönlendirilecektir.

E-Devlet Üzerinden Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Ödenmektedir?

Kullanıcı https://intvrg.gib.gov.tr sayfasına yönlendirildiğinde direkt olarak harç borcu sorgulama sayfasına yönlendirilecektir. Gelen ekranda e-devlet öğrenim kredisi ödeme yapılabilmesi için otomatik olarak harçlar bölümüne yönlendirilen kullanıcı vergi dairesi ve harç tipini seçtikten sonra tüm borç detaylarına ulaşabilmektedir. Borç detaylarında vergi dairesi adı, tahakkuk fiş no, borç durumu, ergi kodu, vergi dönemi, asıl borç, gecikme zammı, toplam borç ve ek bilgiler de öğrenilebilmektedir. Öğrenim kredisi borcu için ödenmek istenen satır seçildiğinde kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapmak mümkün olmaktadır. Bu noktada mutlaka belirtilmesi gereken bir düğer husus da anlatılan işlemlerin öğrenim kredisi borcunun belirtilen süre içerisinde ödenmemesi durumunda vergi dairesine devrolduğunda yapılan işlemler olmasıdır. Üniversite öğrenciliği bittikten hemen sonra borç ödemesi yapılmak istendiğinde ise prosedür daha farklı işleyebilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir