E – Devlet Üzerinden Görev Yeri Belgesi Alma

Başta öğretmenler olmak üzere tüm kamu personelleri gerekli olduğu durumlarda ilgili mercilere belge ibrazında bulunmakla yükümlüdür. Görev yeri belgesi de devlet memurlarından ve öğretmenlerden yer değiştirme, tayin ya da ilk atama gibi durumlarda istenilen belge türlerindendir. E devlet görev yeri belgesi temininin en hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

Örnek verecek olursak; mazerete dayalı yer değişikliği talebinde bulunan bir öğretmen, güncel ve detaylı görev yeri belgesini, ilgili sisteme yüklemesi ya da gerekli yerlere iletmesi gerekmektedir. Bunun için de e – devlet sistemini kullanarak görev yeri belgesini alabilir ve istenilen noktalara iletebilir. Göre yeri belgesinin üzerinde kişi adı, adres bilgisi, çalıştığı kurum, kurumdaki görev bilgileri, kişinin kadrosu ve derecesi yazılı halde bulunur. Görev yeri belgesinin istenilen yerlerde geçerli olabilmesi için imzalı bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Faaliyet Belgesi ve Görev Yeri Belgesi Farkları Nelerdir?

Görev yeri belgesinin en çok karıştırıldığı belge türü, faaliyet belgesidir. İki belge birbirinden farklıdır ve farklı yollarla elde edilir. Görev yeri belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler ve de personeller için geçerlidir. Faaliyet belgesi ise, iş kolunu ve de aktif çalışma hayatını gösteren bir belgedir. Faaliyet belgesi, çalışılan kuruluşlardan, firmalardan, esnaftan ya da şahıs çalışanlarından talep edilmektedir. Faaliyet belgesi, mesleğin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınır. Bu bakımdan faaliyet belgesine e – devlet sistemi üzerinden ulaşılamamaktadır.

Görev Yeri Belgesi Nasıl Onaylatılır?

Kamuda görevli olan tüm öğretmenlerin evrak işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülür. Yani görev yeri belgesi Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir belgedir. Hızlı bir biçimde görev yeri belgesi alınmak istendiğinde E devlet görev yeri belgesi seçeneği kullanılmalıdır. Doküman site üzerinden çıktı olarak alındıktan sonra kişisel olarak imzalanmalı ve ardından görev yeri belgesini talep eden makama teslim edilmelidir. Görev yeri belgesi onaylatılmak istendiğinde ya okul müdürüne ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidilmeli, imza ve mühür aşaması bu kanallar aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir