Emeklilik Tablosu Nedir ve Nasıl Hesaplama Yapılır?

Emeklilik tablosu ile emeklilik hesabı yapmak, uzun süredir sigortalı olarak çalışan kişilerin merak ettiği konular arasındadır. Belirli bir yaşa kadar insan hayatı sürekli koşturmayla doludur. Meslek sahibi olmak için aldığımız eğitimler, meslek sahibi olduktan sonraki uzun çalışma hayatı yorucu süreçlerdir. Bir noktadan sonra, emeklilik hayalleri oluşmaya başlar. Ne zaman emekli olurum sorusu için ise emeklilik tablosu kullanılabilir. Her yıl, güncel bilgilerle hazırlanmış emeklilik tabloları yayınlanmaktadır. Bu tablolara internet üzerinden erişilebilmektedir.

Emekli Olmak İçin Neler Gerekir?

Sadece belirli bir süre çalışmış olmak, emekliliğe hak kazanmak için yeterli değildir. Prim sayısı ve yaş şartları da sağlanmalıdır. Yeni yasal düzenleme ile birlikte, 2008 yılından sonra çalışmaya başlayanlar için emeklilik yaşı 65 olarak belirtilmiştir. Buna ek olarak, sigortalı olma süresi de sağlanmalıdır. Belirli bir süre sigortasız olarak çalışanlar, gerekli süreyi sağlayabilmek adına 65 yaşından sonra da çalışmaya devam etmek zorunda olabilir. Prim sayısında ise ödemelerin düzenli olarak yapılmasına dikkat etmek gerekir. Prim borcu nedeniyle emekli olamayan insanların şikayetlerine her gün rastlamak mümkündür.

Emeklilik Hesaplama ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik hesaplama için SGK tarafından yayınlanan emeklilik tablosu incelenebilir. Buna ek olarak hem SGK’nın sitesinde hem de E-Devlet üzerinde sorgulama araçları bulunmaktadır. İlgili sitelere giriş yapıldığında, bir adet form ile karşılaşılmaktadır. Bu form üzerinde istenen bilgiler girilerek emekliliğin ne zaman olacağı, ödenen prim sayısı, alınacak emekli maaşı gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. Emeklilik tablosu ile hesaplama yapmak isteyenler ise sigortalı çalışmaya başladıkları tarihe, bağlı oldukları sigorta kurumuna ve sigortalı olarak çalıştıkları toplam süreye göre ne kadar prim ödemeleri gerektiği ve emekli olacakları yaş hakkında bilgi alabilirler. Özellikle de emeklilik yaşına yaklaşan kişiler, emeklilik tablosunu inceleyerek gerekli kontrolleri yapmalıdır. Ödenmesi gereken prim sayısı kontrol edilmeli, prim borcu varsa da en kısa sürede ödenmelidir. Emeklilik tablosu dışında internet üzerinden sağlanan sorgulama hizmetleri de kullanılabilir. Emekli maaşı hakkında bilgi alınarak, daha yüksek miktarda emekli maaşı için çalışmaya devam edilip edilmeyeceğine de karar verilebilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir