Kardeş Nikah Şahidi Olur Mu?

Çiftlerin hayatlarındaki en önemli anların başında gelen nikah merasiminde kimlerin nikah şahidi olacağı en önemli konuların başında gelirken kardeş nikah şahidi olur mu sorusunun cevabı kesinlikle evet olarak verilebilir. Yasal olarak çiftlerden herhangi birinin ailesi de olsa istediği herkesi nikah şahidi yapabilme hakkı vardır.

18 Yaşını Dolduran Akli Dengesi Yerinde Olan Herkes Nikah Şahidi Olabilir

Nikah akdinin gerçekleştirilebilmesi için evlenecek kişilerin sözel ve yazılı beyanları haricinde en az iki adet nikah şahidinin de sözlü ve imzalı beyanı gereklidir. Nikah şahidi kaç kişi olur sorusu için bir üst sınır bulunmamakla birlikte, alt sınır olarak her çift için bir kişi olmak üzere iki adet nikah şahidi olması gerekmektedir. Nikah şahidi olabilmek için yasal bir tanım bulunmamakla birlikte, 18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan herkesin nikah şahidi olabilme hakkı bulunmaktadır. Resmi nikahta bayan şahit olur mu sorusu için de aynı şekilde her iki nikah şahidi bayan olmasında da bir sakınca olmadığı gibi, her iki şahidin erkek ya da bir şahit erkek, bir şahit kadın olabilme şansı da bulunmaktadır.

Nikah Şahitliği İçin Gereken Hususlar Nelerdir?

Resmi nikahlarda işleyen prosedüre göre evlenmek isteyen kişiler öncelikle evlendirme dairesine yazılı müracaatta bulunduktan sonra gerekli evrakları tamamladıktan sonra nikah için gün almaktadırlar. Nikah günü geldiğinde evlilik akdi oluşturulurken nikah memuru şahitlerin üzerinde TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanlarını aldıktan sonra evlilik defterine işler. Bunun ardından nikah şahidi ne iş yapar diye düşünülürse adı üstünde evlenmek istediklerini beyan eden adayların bu beyanlarına şahitlik ederek, bu konuda nikah defterine imzalarını atarlar. Nikah şahidi kardeş dışında anne ve baba olarak da belirtilebilir. Bu yönde nikah şahidinin;

  • Reşit olma
  • Akli dengesi yerinde olan
  • Ayırt edebilme gücüne sahip olması yeterlidir. Bu konuda nikah şahidi olan kişinin nikahlananlardan en az birini tanıması gerektiği söylense de kanunen bu olguya da ihtiyaç duyulmamaktadır. Kardeş nikah şahidi olur mu yanında resmi nikahta iki bayan şahit olur mu sorusunun cevabı da evet olarak verilebilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir