Kolay Temizlenen İçki Mataraları

Son derece kolay bir şekilde temizlenebilen içki matarası her ilgi gösteren birey için hem temizlik hem de direkt olarak tat korunumu açısından önem teşkil ediyor. Hızlı bir şekilde kullanılabilen yapıda olduğu bilinen bir ürün sayesinde artık direkt olarak kolay temizlenen içki mataraları ilgi görebiliyor. İçerisinde bulunulan dönem dahilinde direkt paslanmaz çeliğe yer verilen seçenekler sayesinde özel içki mataraları değerlendirilebiliyor. Kolay ve temizlenmeye devam edilebilecek yapıda olduğu bilinen mataralarda kullanıcılara sunulan 5 oz ve üzerindeki hacimler sayesinde her türlü hacmi değerlendirebilirsiniz. Kolay temizlenebilmesini sağlayabilen özel yapısı ise doğrudan tek parçadan hazırlanmış olmasını sağlayan iç tabakası yer alıyor. Günümüzde koku yapan plastik ve demir malzemelerle ilgili mataralara kıyasla paslanmaz çelik hem uzun vadede daha kullanışlı hem de sağlığınız açısından plastiğe kıyasla çok daha öndedir.

Matara Nasıl Temizlenmeli?

Temizlemeyle ilgili yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi ise tuz ruhu ve çamaşır suyunun karıştırılarak yapıldığı karışımla birlikte mikropların öleceğinin düşünülmesidir. Bu tarz bir karışım hiçbir temizleme sürecinde başarılı sonuç alınmasını sağlayamayacağı gibi, mataranın da son derece önemli bir şekilde zarar görmesine neden olabilirsiniz. Çamaşır suyu bile tek başına tavsiye edilen bir temizleme yöntemi olmadığı için, kimyasal tepkimeye girebilecek karışım oluşturarak temizlemek istediğinizde uzun vadede son derece önemli hasarlar alabilirsiniz. Gerekli olan en önemli ve tek temizleme yöntemi alkolün doldurulmasın ve sonrasında boşaltılmasının ardından suyla durulamak olacaktır.

Matara Yıkandıktan Sonra Ne Yapılır?

Eğer mataranızın içerisinde bulunan votka, rom, viski, likör vb. içkilerin tadının ve kokusunun mataraya sinmemesi, dışarı çıkması ve saf hale gelmesinin sağlanabilmesi isteniyorsa zaten direkt olarak suyla temizlemek yeterlidir. Suyla temizledikten sonra içki mataraları mutlaka ağzı açık bir şekilde, içerisinde kalan damlacıklar da dışarı akabilecek biçimde kurumaya bırakılmalıdır. Böylelikle matara da hava alacak ve içerisindeki tabaka, saf oksijenle karşı karşıya kalarak zaman içerisinde, önceki içkinin matarada bıraktığı kokunun kaybolmasını sağlayacaktır. Yıkandıktan kısa süre sonra kullanıma uygun hale gelebilir ve her içki doldurulabilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir