Ne Zaman Emekli Olurum Bağkur İçin Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ne zaman emekli olurum Bağkur için hesaplama yapmak isteyenler, internet üzerindeki hesaplama tablolarını ya da sorgulama hizmetlerini kullanabilirler. Bağkur kapsamında olan kişiler esnaf, sanatkar, tüccar, sanayici ve serbest meslek erbapları olmaktadır. Emeklilik için dikkat edilmesi gereken iki temel şart bulunmaktadır. Bunlardan birisi prim sayısı, diğeri ise yaştır. İki şart da sağlandığı takdirde emekli olunabilir. Emeklilik zamanı ile ilgili kesin konuşmak söz konusu değildir. Devlet tarafından, yasalarda değişikliğe gidilerek emeklilik şartları değiştirilebilmektedir. Yeni yapılan düzenleme ile 30 Nisan 2008’den sonra ilk kez sigortalı olarak çalışanlar için emeklilik yaşı 65’tir.

SGK Üzerinden Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik zamanı hesaplama ile işlemler için Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bizzat ziyaret etmek gerekmemektedir. İnternet üzerinden kısa bir sürede sorgulama yapılabilir. Bunun için SGK’nın resmi sitesine giriş yapılması gerekmektedir. “4/b Ne Zaman Emekli Olabilirim? Uygulaması” sayesinde, birkaç bilgi girilerek sorgulama yapılabilmektedir. İstenen bilgiler arasında emeklilik türü, cinsiyet, doğum tarihi, maluliyet olup olmadığı, maluliyet varsa derecesi, erken yaşlanma olup olmadığı, bakıma muhtaç malül çocuk olup olmadığı bulunmaktadır. Sadece yurt dışı borçlanması ile emekli olmak isteyenler de ilgili kutucuğu ilerleyerek, borçlanma yaptıkları takdirde ne zaman emekli olabileceklerini görebilirler.

Emeklilik Hesaplama Tablosu İle Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ne zaman emekli olurum Bağkur için emeklilik hesaplama tabloları, erkek ve kadın çalışanlar için ayrı ayrı hazırlanmıştır. SGK resmi sitesinden sorgulama yapmak yerine tablodan emeklilik hesabı nasıl yapılır merak edenler,  internet üzerinde bu tablolara rahatlıkla ulaşabilir. Tablolarda çalışma süreleri, yatırılması gereken prim sayısı ve emekli olunacak yaş bilgileri yer almaktadır. Çalışmaya başladığınız tarih ve çalıştığınız süreye göre tabloda, size ait olan bilgileri rahatlıkla bulabilirsiniz. Tabloda belirtilen prim sayısı ile sizin ödediğiniz prim sayısı uyuşmuyor ise ödemelerinizde bir eksiklik olabilir. En kısa sürede, eksik prim borcunun ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, belirtilen yaşta emekli olunamayabilir. Emeklilik ile ilgili yaşanan en büyük sıkıntılar, eksik prim ödemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, prim ödemelerinin düzenli bir şekilde yatırılmasına dikkat edilmelidir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir