Ne Zaman Emekli Olurum Hesaplama

Emekli olmayı sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlarımız emekli olmanın kısa yollarını araştırırken google da ne zaman emekli olurum hesaplama cümlesini aratarak emeklilik yaşlarını öğrenmeye çalışıyorlar. Ülkemizde 3 tane sigorta sistemi vardır. SSK (4A), Bağ-kur (4B), Emekli sandığı (4C). Bunların hepsinden ne zaman emekli olunur açıklayalım.

SSK 4A Ne zaman emekli olunur?

SSK; 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin A bendine göre (SSK) sigortalı sayılan kişiler;

  • Bir hizmet sözleşmesi ile, birden veya birden fazla çalışana sahip işverenin yanında çalışanlar 4A sigortalı sayılırlar.

Eğer SSK emeklisi olmak istiyorsanız 3 dönem tarihlerine dikkat etmelisiniz. Bu tarihler;

  • 8 Eylül 1999 öncesi tarihli sigortalı olanlar
  • 1999 ile 30 Nisan 2008 arası sigorta girişi olanlar
  • 30 Nisan 2008 sonrasında sigorta girişi olanlar

Bu tarihlere göre sigorta prim günleri ve emeklilik yaşları, sigorta süreleri değişmektedir. İyi araştırılmasında fayda vardır. Örneğin;

  • 8 Eylül 1999’a kadar kadınlar 38 yaşında erkekler ise 43 yaşında emekli olabiliyorken 1 Ocak 2048 den itibaren 65 yaşına emekli olma hakkı kazanılacak

Bağ-kur(4b) Emeklisi nasıl olunur?

Bağ-kur sigortası;  5510 kanunun 4. Fıkrasının B bendince, kendi mesleğini yapan hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan serbest meslek çalışanları, tarım işçileri (çiftçiler), esnaf ve sanatkârları içine alır. Bağ-kur’dan emekli olmak istiyorsanız;

  • 1 Ekim 1999 ve öncesi
  • 1 Ekim 1999 ve 30 Nisan 2008 arası
  • 1 Mayıs 2008 ve sonrası

Tarihlere dikkat etmelisiniz. Bu tarihlerde sigorta girişi olan kişilerin emeklilik şartları ve emekli olma yaşları değişmektedir. En az 9000 gün prim gününüzün olması gerekiyor.

Emekli Sandığı (4c) emeklisi nasıl olunur?

Emekli sandığı 4c, devlet memuriyeti kapsamınsa sahip olunan sigortalılık hakkıdır. Emekli olmak isteyen memurlar 9000 gün ve 25 yıl sigorta süresini doldurduktan sonra emeklilik hakkını kazanacaklardır. Ekstra bir durum olarak 65 yaşını doldurmuş memurlar fiili olarak 10 yıl emeklilik süresini doldurduklarında emekli olabilme hakkına sahip oluyor.

Emeklilik tarihinizi daha net öğrenmek istiyorsanız Google arama motoruna ne zaman emekli olurum hesaplama yazarak önünüze çıkan  SGK uygulamsından rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir