Nitro Motor Nedir ve Nasıl Çalışır?

Nitro motorlara yönelik başta yakıt açıklamalarına yer verilir. Nitro motor nedir ve nasıl çalışır öğrenmek isteyenler öncelikle yakıt türevlerinden yola çıkabilir. Bu anlamda hem nitrometon hem de metanol karışımı olan yakıtlardan çalışma gösterdiği ifade ediliyor. Hemen arkasından içten yanmalı özelliğe sahip olduğunu da belirtmek gerek. Yakıtında kaynaklı olarak yağlanma ihtiyaçlarının karşılandığı görülmekte. Aynı zamanda soğuma özelliğini de karşılıyor.

Kullanım amaçlarına bağlı olarak model arabalarda tercih halindedir. Öyle ki nitrolu yakıt olan kişilerin aynı zamanda nitrometan almış oldukları da açıktır. Yapılan analizler neticesinde yakıtın içerisinde minimum %10 oranından nitro miktarı bulunmakta. Maksimum oranın ise %40 değerinden olduğu görülüyor. Bu anlamda model arabaların çoğunda bu yakıtlardan ve motordan üretimlere yer veriliyor.

Kızdırma Motorları; Nitro Motor Özellikleri

Gerçek adının başta Kızdırma Motorları olduğunu belirtmek gerek. Yurtdışında ise Glow Engine şeklinde ifade edilmekte. Ülkemizden model araç tutkunlarının koyduğu bu isim ile pazarlığa yer verildiği açıktır. Kolay telaffuz açısından da direk olarak nitro motor ismine yer verilmiştir. Hemen arkasından ateşleme sistemine bağlı olarak Kızdırma Motorları ismine sahip olduğu da açıklanıyor.

Motorda ateşleme sistemleri dikkat çekiyor. Bu anlamda kızdırma bujilerinin de olduğunu belirtmek gerek. Motorun yanma odasında meydana gelen karışımlar neticesinde de çalışma göstermekte. Yakıt ile havanın etkisi burada bir hayli fazladır. Nitekim karbüratör parçasından bu iki etkenin gelmesi ve karışımın motor odasında çalışmaya başlaması söz konusudur. Merak edenler bu yüzden karbülatör incelemelerinde dahi bulunuyor.

Kızdırma Motorlarında Karbüratör Türleri

Nitro motor nedir ve nasıl çalışır merak edenlere karbüratörle işleyişi açıklanıyor. Ancak burada karbülatör için de türlerin göz önünde bulundurulması önem arz etmekte. Döner ve Sürgülü olacak şekilde 2 çeşidinin sunulması söz konusudur. Döner olan gaz koluna sahiptir ve servo tarafından çalışma gösterir. Yani servo dönüşümleri ile açılacaktır. Sürgülü olan için de kaydırma yöntemleri devreye girer. Mevcut kolun kaydırılması neticesinde sürgü çalışmaya başlayacaktır. Kullanım amaçlarına bağlı olarak karbülatör tercihlerinde bulunmanız önerilir. Aynı özellikleri olarak da rölanti vidası sunulmakta.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir