Şişle Nasıl Örgü Örülür?, Yün Örgü Teknikleri – Düz örgü nasıl örülür

Şiş kullanılarak örgü örmeye başlayacaklar için üç aşamada örgünün şişle nasıl örüleceği detaylandırılmıştır. Öncelikle örgüyle ilgili tığ kullanım aşamasından önce, şiş tutma ve ilmekleri geçirme işlemini öğrenmeniz gerekiyor. Şişle nasıl örgü örülür? Şişle sadece bir saat aralıksız bir şekilde zincir çekme çalışması yaptığınız taktirde, örgü örmenin temel prensibini de öğrenmiş olacaksınız. Örgünün nasıl örülmesi gerektiği, temelinde ne olduğu, ilk zincirden sonra devamının nasıl getirileceğini öğrenerek tüm dolama ve batırma işlemlerine elinizin alışmasını sağlayabilirsiniz.

Şişle Örgü Örme Teknikleri

Şişle yapılacak olan örgüler için herhangi bir sınırlama bulunmuyor. İnce işçilik gerektiren, ilmek çıkarma ve yeni motifler ekleme durumlarına başvurulacak olan tüm motifler için özellikle şişle ve tığla örme tekniklerinden yararlanılması gerekiyor. Bebek battaniyesi, çeyizlik danteller, masa örtüleri, bebek yelekler, hırkalar, şallar da dahil olmak üzere tüm motiflerde şişten yararlanılabilir.

Şişle örgü nasıl örülür? Şişe eliniz alıştığı taktirde çok hızlı bir şekilde yüzlerce ilmeklik motifleri birkaç saatte tam olarak yapabilir ve kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Sıkı örebileceğiniz gibi, lastik bölümlerini de oluşturmanıza imkan tanıyan bir araç olması nedeniyle şiş son derece önemlidir. Haraşo ve düz örgü stillerinde de kullanıma uygundur.

Yeni Başlayanlar İçin Şişle Örgü

  • Yeni başlayanların şişe alışabilmesi ve örgüyle ilgili becerilerini geliştirebilmesi için öncelikle ilk şişe ipin dolanması gereklidir.
  • İlmeğin atılmasıyla birlikte ilk önce kendinize doğru bakan tarafından yapacağınız arkaya doğru batırma işlemiyle ipin içinden geçmelisiniz.
  • İpliğin batırma işlemiyle alınmasının ardından arkadan öne doğru toplanması ve şişe dolanması gerekir.
  • Batırılan yerden ipliğin dolandıktan sonra çekilmesiyle birlikte şişi üzerine almanız mümkün olacaktır. Aynı işlemi sürekli olarak tekrar ettirerek düz bir zincir oluşturabilirsiniz. Örme sürecinize ve modelinize bağlı olarak birbirinden farklı tekniklere başvurarak çok kaliteli motifler ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Şişle yapılacak olan örme işlemleri genel olarak bir şişten alınarak diğerinden batırma işlemiyle dolanması sonucunda sürdürülür. Bu süreçte hem eliniz zamanla alışacağı için hem de herhangi bir kullanım problemiyle karşılaşmayacağınız için hızlıca zincir çekmeye devam edebilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir