Tütsü Çeşitleri

Tütsü yakıldığında kokulu duman çıkartan aromatik bir malzemedir. Tütsü meditasyon ve psikolojik iyileştirmelerde kullanılabileceği gibi dekoratif amaçla da kullanılabilir. Ayrıca tütsüler böcekleri uzaklaştırmak veya sadece koku vermek amacıyla da kullanılabilir. Tütsüler genel olarak uçucu yağlarla birleştirilen aromatik bitkilerden oluşur.

Tütsü Tarihi

Tütsüler doğrudan kendi yanabilen ve dolaylı olarak yanan tütsüler olarak ikiye ayrılır. Dolaylı yanan tütsüler, kendi başına yanma kabiliyetine sahip olmayan, yanmak için ayrı bir ısı kaynağı gerektiren tütsüleridir. Doğrudan yanan tütsüler ise bir ateşle yakılır ve hava ile söndürülür. Ardından kokulu bir duman ile tütsü yanmaya devam eder.

Tütsüler ilk olarak Antik Mısırda kullanılmıştır. O dönemde tütsüler kötü ruhlardan kurtulmak için ve dini ritüellerde kullanılmış. Babiller de dua ederken tütsü kullanmışlardır. Tütsü buradan Yunanistan ve Roma’ya yayılmıştır. Buradan Hindistan’a yayılan tütsüler ilk kez yerli bitkilerden üretilmiştir.

Tütsü yapımında çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Tarihte farklı bölgeler farklı bitkilerden tütsü üretmiştir. Örneğin Kuzey Amerika yerli halkı adaçayı ve sedirden tütsü yapmaktaydı.

Tütsünün Faydaları

Doğal tütsüler, özellikle de sandal ağacı tütsüsü, gerginliği azaltmak, kaygı durumunu dengelemek konusunda oldukça faydalıdır. Tütsülerin etrafa yaymış olduğu güzel kokular, evde bulunan tüm kötü kokuları kalıcı olarak yok eder ve devamlı ferah ve güzel kokmasına yardımcı olur.

Bunun yanı sıra fiziksel ve psikolojik birçok faydası bulunmaktadır. Tütsü, çalışma alanlarında veya ders çalışma alanlarında daha rahat düşünebilmeyi sağlar ve konsantrasyonu arttırır. Odaklanma gerektiren işlerde çalışan kişilerin tütsü kullanması faydalı olacaktır. Uygun fiyatlı kaliteli ürünleri sitemizden sipariş edebilir ve çalışma kalitenizi arttırabilirsiniz.

Kendinizi tropik bir adada, yağmur ormanında veya hoş bir iklimde hayal etmek tütsü kullanmakla mümkün. Uygun fiyatlı kargo seçeneklerimiz ile alışverişiniz tamamlayabilir, kendinize en uygun tütsüyü alabilirsiniz.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Tütsü kullanmak, tüm faydalarının yanı sıra özen isteyen bir işlemdir. Tütsünün kaliteli olması, doğal malzemelerden üretilmesi oldukça önemlidir. Doğal malzemelerle üretilmeyen tütsüler, sağlığa zarar verebilir.

Kaliteli olmayan malzemelerden üretilen tütsüleri fazla solumak ciğerlere zarar vermekte. Bu sebeple alınan tütsülerin kalitesine dikkat edilmelidir. Firmamız, bu konuda oldukça hassas davranarak en kaliteli malzemeleri kullanan üreticiden tütsüleri temin eder. Uygun fiyata kaliteli ürünü bulabileceğiniz sitemizde tütsünün yanı sıra tütsü yakarken kullanılacak tüm malzemeler de bulunur.

Tütsü Nasıl Kullanılır?

Tütsüler, yakılarak kullanılır. Bir ateş yardımı ile uç kısmı yakılır ve alev alması beklenir. Minik bir alev oluşmasının ardından üfleyerek veya sallayarak söndürülür ve böylece tütsü köz haline gelir. Etrafa kokulu duman vermeye başlar.

Tütsü yakılırken dikkat edilmelidir. Çok fazla alev alması halinde tütsü kararabilir ve yanık kokusu verebilir. Tütsüler, doğal malzemelerden yapılmasından dolayı çabuk yanma özelliğine sahiptir. Tütsü yakılırken ucu hafifçe yakılmalı ve köz haline gelmesi için söndürülmelidir.

Ayrıca tütsü kullanımında tabla kullanmak önemlidir. Bu tablalar tütsülerin düşmesini engeller. Tütsüler uzun süre muhafaza edilebilir. Muhafaza esnasında serin ve kuru bir yerde saklamak gerekir. Orijinal ambalajında muhafaza edilmesi tütsünün ömrünü uzatan etkenlerdendir.

Tütsülerin odunsu kokular, çiçeksi kokular ve aromatik kokular gibi çeşitleri bulunur. Her tütsü çeşidinin farklı bir faydası bulunur. Manolya, yasemin, gül, vanilya, lavanta gibi kokular sakinliği arttırmalarıyla bilinir. Limon, portakal, kivi, şeftali gibi aromatik kokular ise sakinleştirici özelliklerinin yanı sıra vücudu dinç tutmasıyla bilinir. Ayrıca çikolata, tarçın, Dash, Frangans, Sai Baba, Feng Shui, Meditasyon, Darshan, Mint gibi tütsü çeşitleri de bulunmaktadır.

Not: Resimlerde yer alan tüm ürünleri https://www.tutsucesitleri.com/tutsu-cesitleri sayfasında bulabilirsiniz. Bizimle görsellerini paylaştıkları için Tütsü çeşitleri sitesine çok teşekkür ederiz. İndirimli fiyatlarla alışveriş için siteye gidebilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir